Mnoho zvířat skončí na ulici

Ruští veterináři o rostoucích cenách krmiva a léků pro domácí mazlíčky

Zboží zdražuje až o 100%

Kvůli sankcím a rostoucím směnným kurzům zdražují krmiva a léky. Na co by se měli majitelé koček a psů připravit, říkají veterináři.

„Bravecto jsem kupoval za tisíc rublů, ale teď je nákup za 1500. Vyjednávám s dodavateli, abych nakoupil něco za původní cenu,“ říká veterinář Ilnur Abdullin z Kazaně.

otazníky kolem reprodukce psů

O silném zdražení hovoří i veterinářka Alexandra Černyševa: „Prudký nárůst nákupní ceny vede k tomu, že musíme zdražit jak léky, tak krmiva. Ceny za služby se zvyšují méně, je to způsobeno zvýšením nákladů na spotřební materiál. Ceny zboží raketově vzrostly: léky zdražily o 50-80 %. Náklady na vakcíny raketově vzrostly. V blízké budoucnosti se náklady na očkování zvýší. Existují domácí obdoby léků, se kterými také pracujeme, ale je možné, že se tam ceny časem zvednou, to nevíme. My i majitelé domácích mazlíčků jsme prostě zděšeni, nikdo neplánoval, že budou takové výdaje.“

Majitelé veterinárních klinik tvrdí, že to není první krize, kterou museli snášet. Připouštějí, že ne všechny léky a materiály lze nahradit domácími, ale situace podle nich není beznadějná a dokonce se lze pokusit udržet ceny.

„Dovážené skalpely budou nahrazeny domácími. Existují domácí systémy, injekční stříkačky. V zásadě polovina z nás jsou domácí drogy a budeme i nadále přecházet na naše,“ říká Ilnur Abdullin.

„Některé léky můžeme nahradit generiky – vlastními, domácími. Ale bohužel mnoho léků zatím v Rusku nevyrábí,“ dodává Alexandra Černyševa. „A slevy, které jsme měli, jsme nechali zákazníkům, i když dodavatelé zvýšili ceny.“

Situace zasáhne především peněženky těch, kteří chovají více domácích mazlíčků (domácí mazlíček se rusky řekne pitomec). Náklady na chov se několikanásobně zvýší. Soudě podle aktuálního trendu, speciální krmiva a veterinární diety výrazně zdraží nebo mohou úplně zmizet z pultů. Pro veterináře je alarmující, že se kvůli tomu může zvýšit počet opuštěných zvířat. Ani dobrovolníci v útulcích to v nových podmínkách nebudou mít jednoduché.

„Bude hodně bezprizorních zvířat, to je jasné. Mnoho lidí má v bytě více zvířat, ne dvě nebo tři. Někdo přechází na levnější krmivo, někdo na přírodní, v každém případě to může ovlivnit zdravotní stav domácích mazlíčků. Léčba mnoha nemocí je velmi nákladná, rostou i ceny léků. A my nemůžeme nijak snížit cenu, protože jsme ve stejně složité situaci jako naši klienti,“ obává se Alexandra. Naše klinika slouží obrovskému množství dobrovolníků – útulkům pro zvířata. Poskytujeme velké slevy za práci se zvířaty bez domova a odkládáme platby, ale teď se platební možnosti těchto klientů snižují.

Rychle nakoupit

„Lidé se teď snaží zásobit krmivem za staré ceny. Někteří dodavatelé již odhlásili, že ceny okamžitě poletí nahoru o 12 %. Je možné, že někteří dodavatelé trh prostě opustí, protože mnoho krmiv pochází ze zahraničí. Znám několik chovatelských stanic, které už přešly z průmyslově vyráběného krmiva na přírodní. Vyjde to levněji, ale je třeba zvolit správnou stravu,“ říká Alexandra Černyševa.

„Nebojte se, pokud přestaneme být zásobováni krmivem ze zahraničí, dojde rychle k nahrazení dovozu. Proč? Protože všechny tyto technologie jsou nám známy již dlouhou dobu,“ je si jistý (jestli si to teda nelakuje na růžovo) Ilnur Abdullin.

Originál: Novosibirsk online

rezervace vyšetření