fbpx

Paraziti v močovém měchýři

Někdy při práci v laboratoři narazíme na opravdový unikát. Nedávno jsme v moči ruského toy teriéra našli kapilárie.

Capillaria plica (syn. Pearsonema plica) je světově rozšířená hlístice močového traktu psovitých i kočkovitých šelem. V České republice má kapilarióza sporadický výskyt. Zvíře se může nakazit, pokud pozře žížalu.

Capillaria plica, nález vajíček v moči psa

Žížala kapiláriím slouží jako mezihostitel, dochází v ní k vývoji vajíčka v infekční larvu. Pravděpodobný je i přenos přes transportního hostitele, např. hlodavce nebo ptáky. Skrze střevo a krevní oběh larvy pronikají do močového traktu, kde se vyvinou v dospělce. U zvířat dospělci parazitují v močovém měchýři, ale mohou i v ledvinné pánvičce a močovodech. Onemocnění se projevuje přítomností krve v moči, destrukcí parenchymu ledvin a bolestivým močením. V moči také zjišťujeme přítomnost bílkovin, červených krvinek a hemoglobinu. Slabší infekce bývají většinou bez příznaků. V močovém sedimentu jsou přítomna silnostěnná, soudečkovitá vajíčka.

Kapilarióza má dobrou prognózu. V rámci léčby podáváme fenbendazol po dobu 3 dnů, případně lze podat ivermectin.  Prevence je jednoduchá – majitelé by měli zabránit svému mazlíčkovi v pozření žížal nebo jiné drobné kořisti.

rezervace vyšetření