V zářijovém čísle časopisu Journal of Clinical Microbiology byly zveřejněny výsledky výzkumu, který se zabýval souvislostí mezi enteropatogenní bakterií Escherichia coli (EPEC) a průjmy se zvýšenou mortalitou u koťat. Zjistil, že tyto bakterie, které mohou být příčinou průjmu u dětí, kolonizují i střevo koťat. Prevalence (tedy výskyt v populaci) je 18%. Byly izolovány ze zdravých i průjmujících koťat, u těch však ve výrazně větším množství.
Rozvoj onemocnění byl pravděpodobnější po předchozí léčbě antibiotiky a s ní související změnou střevní mikroflóry (dysbióza). EPEC způsobuje závažné poškození střevní sliznice, které vede ke zhoršenému vstřebávání živin a vody a v důsledku toho k dehydrataci vyžadující parenterální podávání tekutin. Studie navíc ukázala, že podávání probiotik, konkrétně Enterococcus hirae, pomáhá udržovat správné funkce střevní sliznice a má pozitivní vliv na prevenci i léčbu.
Vzhledem k tomu, že v tomto experimentu se bakterie snadno přenášela mezi koťaty a že již dříve byl prokázán přenos ze štěněte na dítě, upozornila studie také na to, že koťata mohou být přirozeným rezervoárem a též přenašečem EPEC na lidi. Zároveň však toto studium na zvířecích modelech může přinést výsledky použitelné pro zvládání infekce u koťat i dětí.