Infekčních agens, která vyvolávají onemocnění dýchacího aparátu, je celá řada. Některá jsou považována za hlavní příčinu, jiná je pouze doplňují a komplikují. Vlastní onemocnění tak bývá multifaktoriální.
Hlavními patogeny jsou bakterie Streptococcus pneumoniae, Mycoplasma pulmonis a Corynebacterium kutscheri. Za méně významné jsou považovány viry ze skupiny paramyxovirů - Sendai virus a virus myší pneumonie, hantavirů - potkaní respirační virus a bakterie CAR (cilia associated respiratory) bacillus, Haemophillus sp., Pasteurella sp., Bordetella sp. a Klebsiella sp.
Protože vědci mají rádi všechno zaškatulkované a popsané, tak onemocnění rozdělili na dva hlavní klinické syndromy.
Zde je hlavním infekčním agens Mycoplasma pulmonis. Klinické příznaky mohou být variabilní. Zpočátku se infekce nemusí vůbec projevit a až později se objeví známky onemocnění horních i dolních cest dýchacích, t.j. frkání, výtok z nosu, zrychlené dýchání, nakloněná hlava (to, když je zasaženo střední ucho) a příznaky celkově špatného zdravotního stavu - shrbený postoj, naježená srst a chromodacryorrhea (červené slzy).
Zde je téměř vždy hlavní příčinou Streptococcus pneumoniae, ke kterému se s oblibou přidávají další viry a bakterie. U mladých jedinců může vyvolat rychlé vzplanutí a náhlý úhyn. U starších se projevuje frkáním, ztíženým dýcháním se zapojením břišního lisu a hnisavým výtokem z nosu, který si přenášejí při otírání na tlapky.
Pneumonii může též vyvolat Corynebacterium kutscheri, ale to bývá pouze zřídka a to u oslabených zvířat (např. diabetes, nádory, nedostatky ve výživě).
Některé bakterie jsou dobře kultivovatelné běžnými bakteriologickými metodami, např. Streptococcus, Corynebacterium, Pasteurella a Klebsiella, u Mycoplasmy, což není tak úplně bakterie, se volí metody genetické. Ty se používají i k detekci virů.
K léčbě se používají antibiotika, u kultivovatelných bakterií se může provést test citlivosti, u špatně kultivovatelných bakterií se empiricky nasazuje enrofloxacin nebo doxycyklin, který má i imunomodulační účinek na sliznice dýchacího traktu. Celkově se organismus podporuje zajištěním dobré výživy a hydratace, k odstraňování hlenu z dýchacích cest se používají mukolytika.
Zkušeným chovatelům nemusím připomínat, jak jsou v prevenci důležité zoohygienické podmínky - dostatečná ventilace, nízká prašnost, nearomatizované podestýlky, teplota prostředí 18-26°C, vlhkost 40-70% a časté vyklízení podestýlky, aby se nekumulovaly výpary čpavku.
MVDr. Hana Prausová