Co dělat, když kočka nebo pes hodně pije?
Pokud se vám zdá, že váš pes či kočka moc pije vodu, může se jednat o příznak řady závažných onemocnění. Měla by se nám vždy v hlavě rozsvítit červená kontrolka.
Nejprve vylučte vnější příčiny jako je horké počasí, vyšší zátěž nebo podávání některých léků, způsobujících tyto symptomy, například glukokortikoidů nebo diuretik. Někdy i přechod z vlhké na suchou stravu může vést k vyšší potřebě vody. Poté zkuste změřit množství, které vaše zvíře vypije za den. Jako normální se udává 50ml/kg váhy, to je například u desetikilového psíka půl litru denně.
Vypije-li dvojnásobek, zavání to průšvihem. U koček přesné množství vody, kterou by měly vypít denně, neznáme. Je to ale asi méně než u psů, protože kočky, jakožto potomci pouštních zvířat, s vodou v těle lépe hospodaří. Ale nesmíme podcenit ani případy, kdy zvířátko, které dosud pilo velice skromně, najednou začne pít víc, i když se množství drží v normálních mezích. I taková změna může signalizovat problém.
Dalším krokem je nabrat vzorek moči, nejlépe ranní, a navštívit veterinu. U nekastrovaných fenek je dobré si vzpomenout, kdy naposledy hárala, protože se může jednat o pyometru, neboli hnisavý zánět dělohy. Tam bývají i další, dramatičtější příznaky, jako například celková skleslost, zvracení, průjem, případně i hnisavý výtok.
Pes nebo kočka moc čůrá
Rovněž u onemocnění močových cest bývají další klinické příznaky, jako časté močení, bolestivé močení, viditelná krev v moči, pomočování. Tato onemocnění se diagnostikují poměrně snadno, jestliže však pacient nemá žádné výrazné příznaky, nastává postupné pátraní po dalších onemocněních. Vyšetření moči může ukázat jako příčinu potíží cukrovku u psa nebo kočky, nebo nás může nasměrovat k dalšímu vyšetření ledvin či nadledvinek.
Následujícím krokem jsou krevní testy. Ty dokáží odhalit cukrovku, onemocnění jater, ledvin a posílit podezření na onemocnění nadledvin nebo štítné žlázy. Pro potvrzení endokrinologických potíží jsou potom indikovány speciální screeningové testy. Dle uvážení ošetřujícího veterináře může být ještě provedeno rentgenové a sonografické vyšetření.
Nejčastějšími onemocněními, která vyvolávají zvýšené pití, jsou u psů i koček cukrovka, chronické selhání ledvin, onemocnění jater a z endokrinologických potíží Cushingův syndrom u psů a hypertyreóza u koček.
Dobrý den už několik let fenka začala hodně pít ,málo žrala ,tak jsme šli na veterinu tak já udělal všechno možné,má slabé srdíčko,zvětšenou levou plíci 2 roky má kašel a konec kašle je jako když chce zvracet ale ani kapka sliny.Ten kašel má od té doby co u nás před domem posekali trávu po prvé když už bylo vše 3 x všude posekáno a jak to nechali ležet tak to hnilo a že je menší tak všude strčí čumáček.Teď jí bylo 9 leta hárala jen první půlrok od té doby nehárala .Cukrovku nemá.bere 1/ě enapu,1/2 furonu a 1/2 theoplus 100.Zadýchává se a břicho má jako když má mít 8 štěňat.Přes den pořád spí ale každé 3 hod musí jít ven a naposledy jdeme ve 23:24 hod.Ráno spí a jdeme až kolem 11 hod. Děkuji a přeji hezký víkend děkuji Stiborová
Doporučuji zopakovat vyšetření krve a sono břicha, jestli se v něm nehromadí tekutina. Kašel může souviset i se srdcem, a s tím zase funkce ledvin. MVDr. Hana Prausová