Odběr vzorků trusu a moči pro laboratorní vyšetření

Má-li mít laboratorní vyšetření trusu nebo moči psa, kočky nebo jiného zvířete požadovaný efekt pro pacienta i jeho majitele, je třeba dodržet určitá pravidla. Patří mezi ně nejen postup samotného vyšetření – analýzy vzorku, ale i preanalytická fáze. Do srozumitelné řeči přeloženo to je péče o vzorek před tím, než se začne odborně zpracovávat. Pod pojmem preanalytická fáze se tedy např. skrývá odběr vzorků na vyšetření, skladování moči nebo trusu, teplota, v které mají být uchovávány a samozřejmě i identifikační označení, protože záměna vzorku by nebyla ničím příjemným.

Při vyšetření krve, kožních seškrabů atd., se vzorky většinou odebírají přímo na odborném pracovišti (veterinární laboratoř, ošetřovna) a o preanalytickou fázi stará uvedené pracoviště. Trochu jiné to je v případě, kdy vzorky odebírá a do laboratoře přináší majitel zvířete. Nejčastěji se to týká vyšetření trusu nebo moči a je třeba se zamyslet nad otázkami: „Jak, kolik, do čeho a jak uchovávat?“

Odpověď na otázku „Jak?“ je zcela jednoduchá. Vždy co nečistěji a se snahou neznečistit zvíře, sebe ani vzorek.

Kolik?

V případě trusu je požadován vzorek cca 1 g, což odpovídá velikosti vlašského ořechu. Z takového vzorku je možné udělat běžně dostupná vyšetření (parazitologické, chemické, bakteriologické). Moči by mělo být cca 5ml, tedy asi 1 polévková lžíce. Takový objem postačí pro pomerně podrobné vyšetření včetně vyšetření bakteriologického.

Jak správně odebrat vzorek trusu nebo moči psa, kočky nebo dalších domácích mazlíčků. Na obrázku jsou pomůcky pro odběr trusu.
Jak správně odebrat vzorek trusu nebo moči psa, kočky nebo dalších domácích mazlíčků

Vzorky moči i trusu by se měly odebírat do čistých nádobek. Stačí vypláchnutý kelímek od jogurtu, sklenička od marmelády nebo kelímek od kosmetického krému. Nádobky by měly být dobře uzavíratelné nebo je alespoň překryjeme igelitem nebo alobalem. Měly by také mít širší hrdlo. Ono páčit z lahvičky od kečupu trus od sedmdesátikilové dogy není nic snadného.

Na požádání laboratoř samozřejmě poskytne odběrový materiál. Vhodné je nádobku se vzorkem označit tak, aby nemohlo dojít k záměně. Ideální je uvést jméno majitele a základní informace o pacientovi – plemeno, pohlaví, věk a jméno. Pokud vzorek podáváte k přepravě poštou nebo kurýrem, je dobré vystlat krabičku papírem, aby se obal nerozbil, případně vsákl unikající materiál.

Moč můžeme zachytit, naběračkou podsunutou pod psa.
Sběr moči psa nebo kočky. Stačí množství o objemu polévkové lžíce.

Stáří vzorku – moč by se měla vyšetřovat vždy čerstvá a do laboratoře je třeba ji dodat nejlépe do 2 hod po odběru. I v případě trusu je vždy ideální vyšetřovat vzorek čerstvý. Pokud trus není vyschlý, plesnivý nebo zmrzlý, může být starý až 24 hod, při některém typu vyšetření se dokonce doporučuje sbírat vzorky tři dny po sobě. To ale neznamená, že necháme v parku ležet trus od pondělka do středy a pak jej sesbíráme. Vzorek je rozumné odebrat hned po té, co jej pacient „vytvořil“ a eventuálně skladovat při dodržení dále uvedených požadavků.

parazitologie trusu
Trus psa nebo dalšího zvířete umístěte do vhodné nádoby. Stačí zvorek velikosti vlašského ořechu.

Jak skladovat moč nebo trus?

Moč by se neměla uchovávat delší dobu. S jejím stárnutím se mění řada vlastností, které mohou mít dopad na výsledek vyšetření. Jedná se např. o pH nebo o množství bakterií, které se dokáží v pro ně příjemném tekutém prostředí rychle namnožit.

Trus psa, kočky a dalších zvířat lze po nějakou dobu na suchém a stinném místě uchovávat. Nesmí zmrznout, vyschnout nebo zplesnivět. Ideální je zacházet s ním jako s vajíčkem.

Možná se někomu uváděné požadavky zdají být zbytečné. Laboratorní vyšetření se ale dělá proto, aby se správně stanovila diagnóza nebo abychom získali informace o svém čtyřnohém příteli. Mají-li být získané informace správné, musí být v pořádku celá práce se vzorkem, tedy nejen samotná analýza, ale i to, co jí předchází.

Doporučujeme vyšetřovat trus preventivně. Vyhnete se tak často zbytečnému odčervování. Podle toho, co víme z vyšetření která provádíme, dospělí psi parazity (postrachem bývá škrkavka) nemají. Záchyt máme cca 3-4 %. A často to bývají paraziti, na které běžné odčervovací prostředky nestačí.


Čtěte také: Jak často odčervovat psa?


6 odpovědí na “Odběr vzorků trusu a moči pro laboratorní vyšetření”

  1. Dobrý den, prosím kolik vyšetření trusu stojí? Aby jsem zbytečně neodčervovala? Děkuji za odpověď. Dolejší

  2. Dobrý den chtěl bych se zeptat jak dlouho takové vyšetření trusu pejska trvá?mám 7mesicni štěně a čekám na vysledky od pátku odevzdal jsem je na veterinu a stále nic nevím,moc děkuji za odpověď ale také netuším kam se vzorek poslal byl jsem na veterine Ivet praha 12 Kamyk.Krasny den vám všem přeje Vojta Kubišta

    1. Záleží jaké vyšetření provádějí. My většinu vyšetření uzavíráme týž den, pokud nám vzorky dodají dopoledne. Bakteriologie trvá 3-4 dny, larvoskopie 14dní.

  3. Dobrý den, pro koprologii preventivní (bez jakéhokoli podezření na výskyt parazitů) je tedy potřeba sbírat trus během tří dnů, nebo to nutné není? Děkuji.

    1. Určitě je lepší ty tři dny sbírat. Paraziti se vylučují nepravidelně a zvýší se tak pravděpodobnost záchytu v případě nakažení.

Komentáře jsou uzavřeny.

🐕 Prodej vstupenek na webinář "VÝŽIVA PSA: ZÁKLAD ZDRAVÍ" končí 23.4. v 16h! Zarezervujte si místo právě teď! 🐕

X