Odčervení ovcí a koz

Gastrointestinální červi (střevní paraziti u ovcí a koz) jsou vážným problémem malých přežvýkavců. Ovlivňují negativně produkci mléka, rozmnožování, způsobují pokles váhy, snižují kvalitu srsti a celkovou obranyschopnost organismu. Obzvláště citlivá jsou mláďata, u kterých mohou způsobit až úhyn. Pravidelné vyšetření trusu tento problém minimalizuje

Největší problémy, které přináší chov ovcí a koz, bývají při intenzívním pasení. Kozy a ovce totiž (na rozdíl od krav) spásají trávu blíže k zemi, tedy v místech, kde jsou koncentrovány larvičky parazitů.

Je zajímavé, že kozy historicky nebyly tolik nuceny k intenzívní pastvě jako ovce a živily se spíš listím na stromech a keřích, a proto nejsou tolik přizpůsobeny k soužití s parazity a dopady infestace (zamoření parazity) u nich jsou vážnější. Trus malých přežvýkavců je silně koncentrovaný, a proto na rozdíl od skotu obsahuje velké množství vajíček parazitů. Proto dochází k rychlému promoření pastvin a reinfestaci (opakovaná infekce) zvířat.

Jak často odčervovat ovce a kozy?

V rámci kontroly parazitů je třeba dbát na to, aby zvířata byla prosta parazitů během období zhoršené výživy (tedy v zimě) a během porodů.

Odčervení koz a ovcí se doporučuje až při větším napadení parazity, aby se častým používáním antiparazitik nevyvinula rezistence. (Odlišně je tomu u plicních červů a jaterních motolic, kde i nález jednoho vajíčka je indikací k terapii.)

odčervení ovcí
Kozy a ovce se mohou při pastvě nakazit střevními parazity

Nejsnadnější a zároveň nejpřesnější metodou kontroly přítomnosti parazitů je vyšetření trusu. Můžeme si tím i ověřit účinnost odčervení ovci nebo koz a také vyhledávat jedince geneticky disponované k větší odolnosti vůči intestinálním parazitům.

K vyšetření se zasílají vzorky čerstvé nebo chlazené. Přílišné teplo způsobí vylíhnutí larviček a zmražení zase vajíčka zničí. Množství jednoho vzorku by nemělo být větší než golfový míček. Vzorek je možno odebrat do plastového sáčku a je nutné ho řádně označit pro identifikaci zvířete nebo skupiny, ze které pochází.

Na základě vyšetření trusu vám veterinář doporučí vhodný přípravek na odčervení ovcí a koz.

Vhodně zabalené čerstvé vzorky lze zaslat (tak, aby necestovaly přes víkend) nebo donést na adresu Labvet, Bubenské nábřeží 306/13, Pražská tržnice hala 27, Praha 7, 170 00. Cena jednoho vyšetření je 234 Kč, druhé a další 160 při objednání online. V případě zásilek sdělujeme výsledky po připsání platby na náš účet. Případné další informace 220 800 465.


Čtěte také: Paraziti u ovcí a koz v České republice


Jedna odpověď na “Odčervení ovcí a koz”

  1. Dobrý den,
    máme v chovu ovcí vysoký nález gastrointestinálních vajíček. Od MVDr. nám bylo doporučeno odčervení všech kusů Panacurem. Jakým nejlepším způsobem je možné „deraterizovat“ místa, kde pobývají (chlév + pastvina)??? Jak bychom měli nejlépe postupovat, abychom se parazitů zbavili?
    Mockrát děkuji za odpovědi!!!
    Krásné Velikonoce

Komentáře jsou uzavřeny.

NEODČREVUJ, POŠLI BOBEK! Objednejte si parazitologické vyšetření trusu a ušetřete svého psa zbytečného odčervování!

X