Pane doktore, ten pes už zase klepe hlavou

Zánět zevního zvukovodu (otitis externa) patří do top ten důvodů návštěvy veterináře a postihuje až 20% psů. Protože častou primární příčinou bývá alergie, jedná se o frustrující vracející se onemocnění.

pes klepe hlavou
Už zase váš pes klepe hlavou?

Za dramatické příznaky, kdy pes klepe hlavou skoro nepříčetně, mohou bakterie a kvasinky, které se namnoží, jakmile se ve zvukovodu vytvoří příhodné podmínky. Základem diagnostiky je šetrné otoskopické vyšetření a cytologický preparát, který odhalí, jaký typ mikroorganismů se na potížích podílí.

Léčba

Zpočátku se léčba může nastavit empiricky, ale pokud jsou v preparátu tyčkovité bakterie nebo první antibiotikum selže či se jedná o psa s chronickými problémy, měla by pomoc přijít od mikrobiologa.

Další kapky se tak vyberou na základě testování citlivosti vykultivovaných bakterií k antibiotikům. Většinou se jedná o infekci jednou bakterií, ale nejsou výjimečné i smíšené infekce. K tomu se ještě s oblibou přidávají kvasinky, které také mohou být citlivé jen k některému antimykotiku, takže vybrat vhodnou léčbu může být oříšek.

Ze statistiky naší laboratoře vyplývá, že nejčastější bakterií zachycenou ze zevního zvukovodu je Staphylococcus pseudintermedius (51%), na druhém místě je Pseudomonas spp. (18%), třetí Streptococcus spp. (15%), dále Proteus spp. (8%), ostatní stafylokoky (6%) a Escherichia coli (2%).

Jako antibiotika první volby jsou uváděna gentamicin a polymyxin B, který nám ale u stafylokoků často vychází rezistentní. Stále je však účinný proti pseudomonádě. Jen pozor na hnisavý exudát, který ho může inaktivovat. Chinolony by měly být druhou až třetí volbou a to až po kultivaci s citlivostí na antibiotika. Počkat si pár dní na výsledky z veterinární laboratoře se vyplatí.


SPECIFIC™ CDD Food Allergen Management je kompletní, vyvážená hypoalergenní dieta pro dospělé psy obsahující omezený počet ingrediencí. Tato dieta je velmi vhodnou alternativou doma připravované hypoalergenní diety.
SPECIFIC™ CDD Food Allergen Management je kompletní, vyvážená hypoalergenní dieta pro dospělé psy. Je velmi vhodnou alternativou doma připravované hypoalergenní diety.

Myslivost: Zánět zevního zvukovodu

3 odpovědi na “Pane doktore, ten pes už zase klepe hlavou”

  1. Dobrý den, je možné udělat stery z uši u mého veterináře a zaslat je k vám, nebo je nutné přijet k vám? Děkuji Zedekova

    1. Je to možné. Na našem webu najde Váš veterinář žádanku pro vyšetření. Vyplní ji, zvolí si způsob dopravy vzorku a odešle online. Nejlépe, když před tím zavolá a my mu s vyplněním žádanky pomůžeme. S pozdravem Petr Praus, Labvet

  2. Dobrý den,
    můj pes má velmi často zánět spojivek, lékař vyslovil podezření na alergii. Je možné se s tímto problémem také obrátit na Vaši laboratoř?
    A přijít můžeme kdykoliv nebo až pejsek bude mít zase zánět?

Komentáře jsou uzavřeny.

Vyberte si termín kožního nebo alergologického vyšetření svého čtyřnohého miláčka! 🐕

X