Jak odstranit spory plísní z prostředí

Vzhledem k tomu, že spory kožních plísní vydrží v prostředí životaschopné celou řadu měsíců, je zapotřebí zabránit infekci lidí, psů, koček i dalších zvířat, kteří s nimi mohou přijít do kontaktu. Jak toto provést patří k nejčastějším dotazům majitelů zvířat po sdělení diagnózy „dermatofytóza“.

Dvouměsíční kotě, alopecie na uchu, vlevo Sabouraudův agar – do týdne narostlo Microsporum spp.

Pokud vašemu domácímu mazlíčkovi diagnostikovali plísně, měli byste vědět, jak s nimi doma zatočit.

Jaké prostředky použít?

K nejvíce doporučovaným a u nás dostupným patří chlornan sodný, např. Savo, a akcelerovaný peroxid vodíku, např. Oxivir plus.

Jak postupovat u různých materiálů?

Nepórézní povrchy

Nejprve je nutné mechanicky odstranit všechny nečistoty jejich zametením nebo vyluxování. Jako druhý krok následuje omytí nějakým detergenčním prostředkem, dokud povrch není viditelně čistý. Detergent je nutné následně pečlivě omýt, protože jeho zbytky mohou inaktivovat dezinfekční prostředek. Ten potom použijeme v následujícím třetím kroku. Ale už první dva kroky zajistí účinné odstranění většiny spor.

Dezinfekce textilií

Studie na toto téma ukázala, že stačí praní ve dvou nejdelších pracích cyklech, bez nutnosti přidávat chlornan sodný. Rovněž teplota praní se neukázala důležitá. Jen se nesmí pračka přeplnit, aby se prádlo mohlo dostatečně „natřást“. Kontaminace bubnu pračky byla minimální a stačilo jej vystříkat výše zmíněným akcelerovaným peroxidem vodíku.

Alopecie na tlapce, vpravo typické makrokonidie

Koberce

Vysátí koberce nedokáže dostatečně odstranit spory plísní, ale aspoň odstraní chlupy, které mohou být jejich zdrojem. Vysavač je  dobré po použití opět vydezinfikovat akcelerovaným peroxidem vodíku. K vlastní dekontaminaci se doporučuje koberec dvakrát umýt šamponem s detergentem nebo použít metodu čištění extrakcí horké vody. U silně zamořených koberců je nejlépe před tím ještě použít dezinfekční prostředek. U něj je však bohužel pravděpodobné, že dojde k odbarvení koberce.

Dřevěné povrchy

Na tyto povrchy bohužel neexistuje bezpečný dezinfektant, ale podle jedné studie se podařilo dřevěnou podlahu dekontaminovat denním stíráním jednorázovými ubrousky na mop a následným mytím dvakrát týdně mýdlem určeným na tento typ povrchu.


Přestěhovali jsme se! Nově nás najdete v přechodných prostorách v hale 26.

X