Určení dne krytí feny

Progesteron u fen

Určení vhodné doby ke krytí feny bývá pro chovatele mnohdy problémem. Laboratorní vyšetření může značně pomoci. Optimální den kryti feny lze stanovit podle vyšetření koncentrace progesteronu v krvi nebo cytologickým vyšetřením stěru z klenby poševní. Naše laboratoř provádí tato vyšetření od devadesátých let. Doporučujeme spíše vyšetření, jímž se stanoví hladina progesteronu u feny, protože je přesnější. V našem webináři pak celou problematiku probíráme podrobněji.

Chovatelé se na nás obracejí s následujícími otázkami.

Kdy je rozumné vyšetření provádět?

 • když si chovatel není jistý začátkem barvení
 • barvení je nevýrazné
 • fenka odmítá psa
 • pes nemá o fenu zájem
 • fenka opakovaně nezabřezává
 • chovatel potřebuje termín krytí upřesnit např. proto, že je před cestou na druhý konec republiky nebo do zahraničí

Jak se vyšetření provádí?

Progesteron u feny se zjišťuje vyšetřením krve. Nejjednodušší je dostavit se k odběru krve s fenou k nám do laboratoře, ale můžeme zpracovat i vzorek, který odebere váš veterinární lékař, pokud jej doručíte dostatečně rychle. Vyšetření se provádí z krevního séra nebo z krevní plazmy.

Odběr na cytologické vyšetření provádíme přímo v naší laboratoři. Vzorek musí být odebrán z klenby poševní pomocí spekula. Prostý výtěr z přezky feny nepostačuje.

Kdy na vyšetření nejlépe jít a kdy jsou k dispozici výsledky?

Doporučuje se první odběr provádět cca 8. den od prvních příznaků barvení. U fen, kde je barvení nevýrazné, je vhodné přijít dříve. Výsledky vyšetření jsou k dispozici ještě týž den, zpravidla do dvou až tří hodin. Termín vyšetření si můžete rezervovat online.

Jak se výsledky dozvím a budu jim rozumět?

Výsledky sdělujeme převážně elektronicky. Ve výsledcích uvádíme nejen prosté číslo vyjadřující momentální hladinu progesteronu, ale i fázi říje, v které se fenka nachází. Doporučíme vám den krytí nebo při nízké hladině progesteronu termín doporučené kontroly.

štěňata z labvetu
Spokojení zákazníci, kteří nám posílají obrázky štěňátek

Jak daleko dopředu určíte kdy nakrýt fenu?

Na základě hladiny progesteronu lze určit optimální den krytí maximálně na 24 – 48 hodin dopředu. Pokud je hladina progesteronu u feny nízká, doporučujeme kontrolní vyšetření

Pokud je určený optimální den krytí feny, musí se překrývat tedy krytí opakovat?

Pokud krytí proběhne bez problémů, nemusí. Tuto záležitost ale může ovlivnit i pes. Jedná-li se např. o delší dobu nekryjícího psa, je lepší krytí s odstupem 24 – 48 hod opakovat.

Můžete v souvislosti s krytím fenky nabídnout i jiná vyšetření?

Už v ceně vyšetření je i parazitologie trusu březí feny krátce před porodem.

Při opakovaném nezabřezávání fenky můžeme nabídnout bakteriologické vyšetření stěru z děložního krčku. Vyšetření se provádí na začátku barvení a výsledky včetně případné citlivosti na antibiotika jsou k dispozici za 48 hod. Při záchytu patogenních zárodků je možné fenku ještě před krytím přeléčit. Tato vyšetření někdy požadují majitelé chovných psů ze zahraničí. Výsledky sdělujeme do 24 hod.

Vzorek na bakteriologické vyšetření může odebrat i váš veterinář a poslat do laboratoře poštou či kurýrem.

V odůvodněných případech můžeme zprostředkovat vyšetření např. na herpesvirózu nebo mycoplasmu.


Čtěte také: Výživa březí feny

SPECIFIC CPD
Toto krmivo je velmi vhodné pro štěňata středních plemen. SPECIFIC™ CPD-M Puppy Medium Breed je možné podávat od doby odstavu (5.-6. týden života) do dosažení 80 % tělesné hmotnosti dospělého jedince. Během březosti a kojení se u fen zvyšují energetické a živinové požadavky. SPECIFIC™ CPD-M Puppy Medium Breed vhodným krmivem i pro březí a kojící feny všech plemen.

2 odpovědi na “Určení dne krytí feny”

 1. Dobrý den!
  Poradí mi někdo, prosím?
  Fena (čivava, 3 roky) buď vůbec nehárá, nebo já to nepoznám. Nikdy ani kapka krve, ani umazání – určitě ne, protože ji minimálně 3x denně prohlížím a všude natažena bílá prostěradla. Žádná změna chování. Pouze zhruba po 7-8 měsících zduří, tak na 2-3 dny. Žádný výtok, žádný zápach. Psi o ni zájem nejeví, ona také ne. Může toto zduření signalizovat hárání? Začátek nebo konec? Kdy se dostavit na případné testy hladiny progesteronu?
  Předem moc děkuji za jakoukoli radu.
  Dvořáková

  1. Dobrý den,
   existují fenky, u kterých vůbec k říji nedochází a obtížně se zjišťuje příčina. Existují také fenky, které úplně vynechávají fázi barvení. U vaší fenky by bylo vhodné v době, kdy jí naběhne přezka, stanovit z krve hladinu progesteronu a ověřit tak, zda u ní dochází k hormonálnímu naladění.
   Vladimíra Tichá

Komentáře jsou uzavřeny.

🐕 Prodej vstupenek na webinář "VÝŽIVA PSA: ZÁKLAD ZDRAVÍ" končí 23.4. v 16h! Zarezervujte si místo právě teď! 🐕

X